Drogi Rodzicu!

Twoje dziecko interesuje się komputerami, technologią lub dziedzinami pokrewnymi?
Chcesz się dowiedzieć więcej o nowych technologiach razem z nim?

Przyłącz się do nas! Zobacz, że czas spędzony na siedzeniu może być produktywny!

U nas siedzenie przed komputerem nabiera innego wymiaru. Serio. Programowanie, grafika komputerowa, robotyka to umiejętności przyszłości. Mogą otworzyć Twojemu dziecku drzwi do świetnej pracy i sprawić, że jego hobby stanie się pasją na całe życie.

CoderDojo to nie szkoła. Nie uczymy. Pokazujemy, jak można się uczyć samemu i od kolegów. Pomagamy odkrywać nowe języki, programy i aplikacje. Nie szkolimy z korzystania z nich. Ale zadajemy pytania, które pozwolą uczyć się samodzielnie. A potem uczyć innych.

Chcesz, żeby Twoje dziecko zamieniło się w programistę, pogromcę i wynalazcę nowych technologii?
Z CoderDojo zrobi pierwszy krok.

Zajęcia CoderDojo są zawsze bezpłatne. Uczestnik musi mieć tylko własny komputer.


Zajęcia cyklicznie prowadzimy bezpłatnie w wielu polskich miastach (Białystok, Bielsko-Biała, Cieszyn, Cisie, Gdańsk, Gliwice, Kiekrz, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rybnik, Srebrna Góra, Suwałki, Ustroń, Warszawa, Wrocław, Zambrów) - uczestników prosząc jedynie o przyjście z własnym laptopem.


CoderDojo to ruch społeczny w sferze nowych technologii. Naszym celem są kluby technologiczne, gdzie dzieci i młodzież mają miejsce, w którym mogą nauczyć się, jak kreatywnie wykorzystywać nowe technologie, w tym programować, ale też tworzyć grafiki, filmy i nawet roboty, do których części samemu można zaprojektować i wydrukować na drukarce 3D.


CoderDojo to ogólnopolska społeczność pasjonatów nowych technologii. Pierwsze polskie dojo powstało w Zambrowie w 2013 roku. To dzięki mentorom - wolontariuszom, dzieci mają możliwość uczyć się bezpłatnie technologii, programowania i nauk STEM (science, technology, engineering, mathematics) na zajęciach CoderDojo.

Jak to się dzieje?

Mentorzy, wolontariusze, rodzice i dzieci. Wszyscy wspólnie tworzymy społeczność CoderDojo.

Co potrzebujesz wiedzieć o CoderDojo?

11. Czym jest CoderDojo?

CoderDojo to światowa inicjatywa klubów technologicznych gdzie przy wsparciu mentorów dzieci uczą się nowych technologii. Na zajęciach uczymy się wspólnie programowania, robotyki, grafiki, druku 3D i wielu innych rzeczy, które w danym momencie są ciekawe. Szukamy kreatywnych zastosowań dla komputera i technologii.

Dbamy, żeby Dojo było miejscem, gdzie można nawiązać nowe relacje oraz rozwinąć talenty technologiczne!

22. Jakie założenia realizujemy?

CoderDojo to inicjatywa, która działa na otwartych zasadach, każdy może założyć CoderDojo w swoim mieście. Wszystkie Dojo na świecie mają wspólne wartości.

33. Czym nie jest CoderDojo?

Obowiązkiem! Unikamy nawyków szkolnych. Spotkania CoderDojo to nie są sformalizowane kursy programowania dla dzieci, po których otrzymuje się certyfikat. Stawiamy na odkrywanie.

44. CoderDojo działa dzięki wolontariuszom!

Kluby CoderDojo działają dzięki wolontariuszom, chętnym poświęcić swój wolny czas. Nie traktuj zajęć jak przechowalni dla Twojego dziecka. Na sali zawsze jest mniej mentorów niż dzieci, jako aktywny rodzic w trakcie zajęć bardzo nam pomożesz!

55. Czego dziecko może się nauczyć? Czego uczycie? Jakich technologii?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każde Dojo jest inne, bo każdy z naszych mentorów i ninja (tak nazywamy uczestników zajęć) jest inny. Zróżnicowane są też ich zainteresowania. To sprawia, że odkrywamy technologię różnymi drogami, ale cel pozostaje ten sam — okiełznać świat technologii i jej zastosowania. O podstawowych rzeczach, których pomagamy dzieciom się uczyć możesz dowiedzieć się z tego artykułu.

66. CoderDojo to zajęcia dla Ciebie i Twojego dziecka!

Skupiamy się na dzieciach, ale jako rodzic możesz też się uczyć! Być może nabędziesz nowe kompetencje lub zrozumiesz co robi Twoje dziecko na komputerze. Wystarczy, że zostaniesz na zajęciach razem z dzieckiem. Potraktuj zajęcia CoderDojo jako możliwość spędzenia czasu ze swoim dzieckiem w sposób interesujący dla was obojga. Z reguły mentorów jest za mało, by móc poświęcić czas każdemu uczestnikowi pojedynczo, dlatego tak ważna jest rola rodzica, który wspiera swoje dziecko w procesie nabywania kompetencji technologicznych. Zachęcamy, by uczyć się razem z dzieckiem na oddzielnych laptopach!

 

Jak dołączyć do CoderDojo?

11. Czy zajęcia CoderDojo są płatne?

Zajęcia CoderDojo są bezpłatne, ale różnią się od typowych szkół i kursów programowania dla dzieci. Na zajęciach dążymy do tego, aby dzieci same wymyślały kolejne cele do osiągnięcia, a następnie pomagamy w ich realizacji. Na sali są mentorzy (wolontariusze), którzy pokazują dzieciom (oraz chętnym rodzicom) jak nauczyć się kolejnych aspektów programowania lub innych zagadnień technologicznych.

22. Jak mogę zapisać dziecko na zajęcia?

Sprawdź czy, gdzie i kiedy działa CoderDojo w twoim mieście. W Twoim mieście nie ma Dojo? Zobacz jak, możesz je założyć samemu!

W większości Dojo nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Są jednak Dojo, które działają nieregularnie i mogą prowadzić wcześniejsze zapisy. Dlatego radzimy by wcześniej wysłać maila i zapytać jak to wygląda w konkretnym Dojo. Pamiętaj, że do 13 roku życia dziecko musi przebywać razem z opiekunem podczas zajęć, który może wspólnie z innymi uczestniczyć w zajęciach.

33. Jakie są wymagania od dziecka na zajęciach?
 • Jeśli uczestnik ma więcej niż 13 lat - wystarczy podpisane zgoda przez rodzica na samodzielny udział w zajęciach.
 • Jeśli uczestnik ma mniej niż 13 lat lub równo 13. Wymagana jest obecność rodzica przez całe zajęcia.
 • Dodatkowo każdy z uczestników (zobligowany jest do podpisania oświadczenia przez opiekuna)

Na zajęcia zapraszamy wszystkie dzieci, które umieją lub uczą się czytać. Rodzice są u nas super mile widziani! Mogą się uczyć, mogą pomagać, mogą wspierać, uczyć się razem. Mogą być fajni!

Ważna uwaga. Zajęcia CoderDojo odbywają się w formule BYOD (ang. Bring your own device). W Dojo nie mamy własnego sprzętu, który możemy zaoferować uczestnikom, dlatego ważne jest, żeby pamiętać o przyniesieniu własnego laptopa, na którym minimum działa przeglądarka bez zacięć.

44. Kiedy odbywają się zajęcia?

Zajęcia w CoderDojo odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu (z reguły w soboty) i najczęściej trwają dwóch do trzech godzin. Niektóre Dojo robią swoje zajęcia co dwa tygodnie lub w innym dniu tygodnia. Warto śledzić na bieżąco informacje o najbliższych zajęciach z Twojego Dojo - Sprawdź czy CoderDojo działa w Twoim mieście. Jeżeli Dojo nie ma opublikowanej informacji o najbliższych zajęciach, napisz najlepiej maila z pytaniem o najbliższe zajęcia :).

55. Czy na zajęciach dziecko musi uczestniczyć regularnie?

Na zajęcia można dołączyć w każdym momencie, nie trzeba być na od samego początku semestru. Dodatkowo można przyjść i wyjść z zajęć o dowolnej porze. Na początku najlepiej, jeśli będzie się co najmniej 90 minut.

66. Ile jest uczestników? W jakim wieku?

Każde Dojo jest inne. Tym samym liczba uczestników i ich wiek może być różny się w zależności od miasta. Najlepiej będzie, jeśli napiszesz bezpośrednio do Dojo, które jest w Twoim mieście.

 

Jak się przygotować na Dojo?

11. Wskazówki organizacyjne podczas pierwszych zajęć
 • Zajmij miejsce w sali, ale pamiętaj też o najmłodszych uczestnikach.
 • Wyjmij laptop.
 • Poznaj hasło do WI-Fi.
 • Pomóż młodszym dzieciom wpisać je.
 • Wspieraj nas w zasadach CoderDojo.
 • Pomóż nam uporządkować salę po zajęciach.
 • Zapytaj mentorów, czy możesz jeszcze w inny sposób pomóc.
  22. W jaki sposób mogę się z Wami skontaktować?

  Ogólny mail CoderDojo w Polsce: dojo@coderdojo.org.pl

  Dodatkowo, każde dojo ma swój indywidualny mail. Możesz je sprawdzić tutaj.

  33. Gdzie można sprawdzić czy zajęcia w danym tygodniu się odbywają?

  Na stronie lokalnego Dojo.

  Na grupie uczestników na Facebooku.

  Pisząc maila na adres Twojego Dojo.

  44. Jak będą wyglądać zajęcia?

  Zajęcia CoderDojo to klub technologiczny. W ramach, którego dzieci wraz z rodzicami mogą rozwijać swoje kompetencje technologiczne przy wsparciu mentorów, często specjalistów IT. W każdym Dojo zajęcia mogą wyglądać inaczej w zależności od wewnętrznych zainteresowań i dostępnych zasobów.

  55. Czy mogę zostać na zajęciach razem z dzieckiem?

  Tak, możesz uczestniczyć razem ze swoim dzieckiem w trakcie zajęć :). Wręcz zachęcamy do tego! Wspieraj je lub ucz się razem z nim (najlepiej na oddzielnym laptopie). Jeśli pozwalają Ci na to kompetencje:

  Pamiętaj, że w CoderDojo jesteśmy jedną drużyną. Zachęcaj dziecko do pomocy innym, też pomagaj innym :)

  66. Co wziąć na zajęcia?

  Zajęcia CoderDojo odbywają się w formule BYOD (ang. Bring your own device). W Dojo nie mamy własnego sprzętu, który możemy zaoferować uczestnikom, dlatego ważne jest, żeby pamiętać o przyniesieniu własnego laptopa, na którym minimum działa przeglądarka bez zacięć.