Co tam robili? Przełamując nieśmiałość i trudności językowe, opowiedzieli o swoim projekcie międzynarodowemu jury. Dodatkowo zobaczyli, co przygotowali ich koledzy z innych krajów. Do Dublina sprowadził ich Coolest Projects, flagowe wydarzenie Fundacji CoderDojo, w ramach którego dzieci mogą poczuć atmosferę wielkiego wydarzenia IT, gdzie przez cały dzień przewija się nawet dziesięć tysięcy odwiedzających.
Prezentowane projekty są najróżniejsze: system bezpieczeństwa dla seniorów oparty o rozpoznawanie rysów twarzy, eksperyment badający warunki pracy w przestrzeni kosmicznej, aplikacja pomagająca osobom z niepełnosprawnościami komunikować się z rodziną i znajomymi. Gra przygodowa, edukująca w zakresie bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.
To tylko cztery z siedmiuset projektów zaprezentowanych 26 maja w Dublinie podczas pokazu innowacji technologicznych Coolest Projects International 2018.
Wśród tych projektów czujnik badający stan zapylenia powietrza zbudowany i zaprogramowany przez tytułowych trzecioklasistów. Chłopcy uczestniczą w swojej szkole w zajęciach CoderDojo od półtora roku. W tym czasie przez kilka tygodni systematycznie ze sobą współpracowali, przygotowując projekt do prezentacji w Dublinie.Wspólnie przeszli przez kolejne etapy projektowania i konstruowania czujnika badającego stan zapylenia powietrza. Wsparli ich w tym działaniu rodzice.
Skąd pomysł na projekt? Celem niekoniecznie było wyróżnienie w przewidzianej kategorii, ale co innego.
“Ważne było samo uczestnictwo. Wiedzieliśmy, że projekt, który przygotowaliśmy, jest relatywnie prosty, oparty na gotowym oprogramowaniu, płytce Arduino i klockach Lego, ale też jego autorzy mają dopiero po dziewięć lat” – mówi inicjator wyjazdu, Piotr Rycielski.
Dla dziewięciolatków to na pewno przygoda, którą zapamiętają!
Od strony sprzętowej, sercem projektu była płytka Arduino, którą można postrzegać w kategorii gotowego “zestawu do uruchomienia”. Nie wymaga zewnętrznych programatorów, a do zestawu można dokupić naprawdę dużą ilość rozszerzeń.
To nie jedyny projekt z Polski, który prezentował się w Dublinie na ostatnim Coolest Projects. Starsi koledzy i koleżanki z Gliwic zaprezentowali teleporter 3D.
Obecnie młodzi konstruktorzy z CoderDojo Warszawa-Muranów zbierają fundusze na kolejny projekt. Chcą skonstruować własny zestaw Astro Pi, a do tego potrzebują odpowiednich komponentów (płytka Raspberry Pi, Sense Hat oraz moduły kamer), można ich w tym wesprzeć darowizną.