UMOWNIK.PL w CoderDojo Polska, czyli dlaczego chcemy zaoszczędzić kilka drzew

Drodzy Rodzice,

Jak wyrazić zgodę na udział dziecka w zajęciach bez konieczności podpisywania papieru? To proste. Zaoszczędźmy sobie czasu i przy okazji ocalmy kilka drzew!

Umownik.pl – o co chodzi?

Umownik to narzędzie, które pozwala zawierać wyrażać zgodę i podpisywać umowy on-line, bez konieczności drukowania dokumentów. Dla naszych Mentorów to ułatwienie polegające na tym, że nie muszą zajmować się papierologią, mogą skupić się na pracy z ninja. A dla Was, Drodzy Rodzice, to uczyniony wspólnie z nami, CoderDojo, krok w kierunku cyfryzacji – wszak tym się właśnie zajmujemy jako Fundacja. 😊

Oddajemy do Waszej dyspozycji aplikację, która pozwoli odejść od zbierania papierowych zgód na udział dziecka w zajęciach. Rozwiązanie takie jak UMOWNIK.PL umożliwia wypełnienie w prosty sposób  zgody i przechowanie jej w aplikacji, nie drukując papierowej wersji.

Umownik to proste i szybkie rozwiązanie, które nie wymaga spisywania na papierze treści umów w co najmniej dwóch egzemplarzach wraz z wszystkimi możliwymi zastrzeżeniami, drukowania, podpisywania i szukania miejsca na jej bezpieczne przechowanie.

Od września 2016 r. polskie prawo daje możliwość uniknięcia takich sytuacji. Wprowadzono możliwość zawierania prawnie wiążących umów w formie dokumentowej, to znaczy w postaci dokumentu, na podstawie którego da się ustalić kto jest autorem danego oświadczenia. Zgodnie z zamysłem prawodawcy dokumentem jest każdy nośnik informacji, który umożliwia zapoznanie się z jej treścią, czyli np. e-mail, nagranie audio.

Od września 2017 r. istnieje aplikacja UMOWNIK – narzędzie, które pozwala przeprowadzić ten proces wyłącznie przy pomocy przeglądarki WWW lub smartfona i to w kilka minut. UMOWNIK daje swoim użytkownikom możliwość stworzenia i wygenerowania umowy za pomocą formularza, a także potwierdzenia jej zawarcia bez tracenia czasu, papieru i nerwów na formułowanie konkretnych zapisów.

Poprzez UMOWNIK możemy dosłownie w kilka minut, w prosty i intuicyjny sposób (za pomocą kreatora) dostosować do swoich potrzeb umowy przygotowane przez profesjonalistów – adwokatów, co daje gwarancję poprawności przyjętych rozwiązań prawnych, a następnie zawrzeć taką umowę z wybranym kontrahentem, bez konieczności jej drukowania i podpisywania.

Najważniejsze w tej innowacyjnej aplikacji jest to, że umowa zawarta za jej pośrednictwem jest prawnie wiążąca i egzekwowalna, a sam UMOWNIK daje gwarancję ochrony naszych danych osobowych, tak aby nie były one widoczne dla nikogo innego niż osoba/organizacja, z którym zawarliśmy umowę.

Fundacja CoderDojo Polska zdecydowała się na wykorzystanie Umownika do wyrażenia zgód na uczestnictwo dziecka w zajęciach przed rodziców oraz do podpisywania porozumień wolontariackich z Mentorami. Jednak mając konto w Umowniku, możecie korzystać z aplikacji w dowolnym momencie, a jej autorzy oddają do Waszej dyspozycji szablony umów i formularzy przydatnych w wielu życiowych sytuacjach.

Jeśli macie wątpliwości dotyczące miejsca i sposobu przechowywania danych, to firma zapewnia, że dane są zaszyfrowane i przechowywane na najbezpieczniejszych w Europie serwerach beyond.pl z datą i godziną zawarcia, a dokument jest opatrzony indywidualnym kodem znakowym oraz kodem QR, który umożliwia odtworzenie okoliczności składania oświadczeń woli.

Jak to działa w CoderDojo w Polsce?

INSTRUKCJA WYRAŻENIA ZGODY NA UDZIAŁ DZIECKA W ZAJĘCIACH

  1. Załóż konto na umownik.pl (podpowiedź jak to zrobić tu: https://www.youtube.com/watch?v=KKyKgdOTB2E ).
  2. Wyślij nam na adres umownik@coderdojo.org.pl email z informacją, że założyłeś konto. Zrób to z konta e-mail, które podałeś w Umowniku.
  3. Otrzymasz informację zwrotną o udostępnieniu zgody w Umowniku – zaloguj się i wyraź zgodę na uczestnictwo dziecka w zajęciach.
  4. Koniec formalności. 😊

Jeśli w czasie korzystania z Umownika pojawią się jakieś wątpliwości, uwagi, wnioski racjonalizatorskie  – piszcie do nas na adres umownik@coderdojo.org.pl. Odpowiemy, pomożemy, a wnioski przekażemy do firmy. Możecie w ten sposób pomóc usprawnić to bardzo pożyteczne narzędzie!

Uwaga! Zaczynamy wdrożenie narzędzia w tej chwili, a mamy 22 dojo i nawet ponad 400 ninja. 😊 Bardzo nas to cieszy, ale oznacza to też, że proces przesyłania informacji zwrotnej może chwilę potrwać. Prosimy o wyrozumiałość i … zapraszamy na zajęcia!