Robot na konkurs FIRST Robotics Competition i Tajemnice Stumilowego Lasu

W Polsce jest wiele inicjatyw i wielu ludzi, którzy na co dzień działają na rzecz wykorzystania nowych technologii w edukacji. W ramach drugiej edycji Fajnych Grantów chcieliśmy ich wesprzeć i dać im sprzęt, który pozwoliby zrealizować projekt z zakresu edukacyjnego wykorzystania projektowania i druku 3D. Poniższe projekty powstały w ramach programu grantowe Fajne Granty T-Mobile 2018. To czwarty artykuł z cyklu prezentującego laureatów konkursu.Spis treści:

 

Przygotowanie robota na konkurs robotyczny FIRST Robotics Competition

 

 

Drużyna FRC 5883 Spice Gears jest pierwszą drużyną w Polsce, która regularnie bierze udział w międzynarodowym konkursie FIRST Robotics Competition. Tematyka konkursu co roku się zmienia. Od daty określenia wytycznych przez organizatorów, mają 6 tygodni na stworzenie strategii, zaprojektowanie i zbudowanie robota, a następnie zaprogramowanie go na tryb automatyczny oraz sterowania manualnego.

To bardzo intensywne wyzwanie projektowe, gdzie czas gra ważną rolę. Druk 3D pozwala szybko i mniejszym kosztem finansowym prototypować oraz wykonywać elementy robota. Stąd pomysł Spice Gears, by zgłosić się do programu grantowego Fajne Granty T-Mobile 2018.

Tegoroczna konkurencja FIRST Robotics Competition polegała na wykonaniu dwóch kluczowych zadań oraz miała następujące wymagania:

  • zaślepienie otworów rakiety hatchami, a następnie uzupełnienie jej 33cm piłkami,
  • pod koniec każdego meczu robot musi wjechać na platformę o wysokości 50 cm,
  • maksymalny obwód robota 304 cm oraz maksymalna wysokość 121 cm,
  • robot nie mógł być cięższy niż 56 kg bez akumulatora.

Drukarka 3D pomogła w wykonaniu specyficznych części, których nie da się kupić. Zaprojektowane prototypy elementów robota można było szybko wydrukować, a następnie od razu przetestować koncepcję działania danego mechanizmu. To ważne, gdyż dopiero po długotrwałych testach element był wysyłany do firmy zajmującej się wycinaniem części na maszynach CNC. W taki sposób udało się zaoszczędzić czas i pieniądze.

Kluczowe elementy robota wydrukowane z pomocą drukarki Skriware 2 to:

  • mocowania na ślizgi do mechanizmu windy – wydruk kilku prototypów i ich ciągłe udoskonalanie pozwoliło znaleźć najlepsze rozwiązanie, które zostało wysłane do firmy zajmującej się wycinaniem CNC,
  • obudowa na wiatrak, Raspberry Pi 3, modem Wi-Fi oraz kamery – pozwoliły nie tylko ochronić bardzo istotne elementy elektroniczne, ale też zdobyć dodatkowe punkty w nagrodach za design,
  • mocowanie do zbiornika na sprężone powietrze,
  • kółka do mechanizmu pobierania piłek – wykorzystanie drukarki 3D do wydruku tych elementów sprawiło, że nie trzeba było czekać na dodatkową przesyłkę ze Stanów Zjednoczonych.

Co udało się osiągnąć drużynie FRC 5883 Spice Gears w tym roku?

Zwycięstwo w zawodach “Instabul Regional 2019” (zachęcamy do obejrzenia filmu z turnieju), gdzie zdobyli też nagrodę “Innovation in Control Award” za rozwiązanie programistyczne pomagające sterować robotem.
Zwycięstwo w zawodach “Bosphorus Regional 2019”, gdzie nie przegrali żadnego z 17 meczów. Dodatkowo zdobyli prestiżową nagrodę “Chairman’s Award” za bycie najbardziej profesjonalną drużyną promującą organizację FIRST.

Zakwalifikowali się na finały robotyczne w Detroit jako jedyna drużyna z Polski. W samym turnieju wzięło udział ponad 400 drużyn.

Gratulujemy niesamowitych umiejętności, wyników i cieszymy się, że nasz program grantowy pomógł Wam w zawodach.

 

 

Tajemnice Stumilowego Lasu

 

 

Stowarzyszenie URAZ.NET od kilku lat organizuje dla dzieci z okolicznych szkół „poszukiwania skarbu” w różnych narracjach. Do tej pory budowa mechanizmów zagadek opierała się o próby kartonowe. Drukarka 3D umożliwiła im wydrukowanie mechanizmów zaprojektowanych przez dzieci.

Kilkuletnie doświadczenie organizatorów w organizowaniu podchodów pokazuje, że ogromną satysfakcję daje wymyślanie zagadek. Dzieci angażują się w ten proces dużo chętniej, niż w samo ich rozwiązywanie. Dzięki temu gry dla maluchów są niezwykle ciekawe, bo wymyślane przez starszych kolegów i starsze koleżanki. A wyjęcie zagadki z krypteksu to dodatkowe wyzwanie!

Tajemnice Stumilowego Lasu – Stowarzyszenie URAZ.NET – Tajemnicze Pudełko

Pamiętacie Kryptex z początku listopada? Tym razem stowarzyszenie Uraz.net przygotowało Tajemnicze Pudełko. Nam podoba się bardzo!

Opublikowany przez Fundacja CoderDojo Polska Piątek, 7 grudnia 2018

Wiemy co mówimy: dostaliśmy od nich życzenia świąteczne schowane w czymś takim. Otworzyliśmy, ale nie było łatwo. 😉