W Polsce jest wiele inicjatyw i wielu ludzi, którzy na co dzień działają na rzecz wykorzystania nowych technologii w edukacji. W ramach drugiej edycji Fajnych Grantów chcieliśmy ich wesprzeć i dać im sprzęt, który pozwoliby zrealizować projekt z zakresu edukacyjnego wykorzystania projektowania i druku 3D. Poniższe projekty powstały w ramach programu grantowe Fajne Granty T-Mobile 2018. To czwarty artykuł z cyklu prezentującego laureatów konkursu.Spis treści:
Drużyna FRC 5883 Spice Gears jest pierwszą drużyną w Polsce, która regularnie bierze udział w międzynarodowym konkursie FIRST Robotics Competition. Tematyka konkursu co roku się zmienia. Od daty określenia wytycznych przez organizatorów, mają 6 tygodni na stworzenie strategii, zaprojektowanie i zbudowanie robota, a następnie zaprogramowanie go na tryb automatyczny oraz sterowania manualnego.
To bardzo intensywne wyzwanie projektowe, gdzie czas gra ważną rolę. Druk 3D pozwala szybko i mniejszym kosztem finansowym prototypować oraz wykonywać elementy robota. Stąd pomysł Spice Gears, by zgłosić się do programu grantowego Fajne Granty T-Mobile 2018.
Tegoroczna konkurencja FIRST Robotics Competition polegała na wykonaniu dwóch kluczowych zadań oraz miała następujące wymagania:
Drukarka 3D pomogła w wykonaniu specyficznych części, których nie da się kupić. Zaprojektowane prototypy elementów robota można było szybko wydrukować, a następnie od razu przetestować koncepcję działania danego mechanizmu. To ważne, gdyż dopiero po długotrwałych testach element był wysyłany do firmy zajmującej się wycinaniem części na maszynach CNC. W taki sposób udało się zaoszczędzić czas i pieniądze.
Kluczowe elementy robota wydrukowane z pomocą drukarki Skriware 2 to:
Co udało się osiągnąć drużynie FRC 5883 Spice Gears w tym roku?
Zwycięstwo w zawodach “Instabul Regional 2019” (zachęcamy do obejrzenia filmu z turnieju), gdzie zdobyli też nagrodę “Innovation in Control Award” za rozwiązanie programistyczne pomagające sterować robotem.
Zwycięstwo w zawodach “Bosphorus Regional 2019”, gdzie nie przegrali żadnego z 17 meczów. Dodatkowo zdobyli prestiżową nagrodę “Chairman’s Award” za bycie najbardziej profesjonalną drużyną promującą organizację FIRST.
Zakwalifikowali się na finały robotyczne w Detroit jako jedyna drużyna z Polski. W samym turnieju wzięło udział ponad 400 drużyn.
Gratulujemy niesamowitych umiejętności, wyników i cieszymy się, że nasz program grantowy pomógł Wam w zawodach.
Stowarzyszenie URAZ.NET od kilku lat organizuje dla dzieci z okolicznych szkół „poszukiwania skarbu” w różnych narracjach. Do tej pory budowa mechanizmów zagadek opierała się o próby kartonowe. Drukarka 3D umożliwiła im wydrukowanie mechanizmów zaprojektowanych przez dzieci.
Kilkuletnie doświadczenie organizatorów w organizowaniu podchodów pokazuje, że ogromną satysfakcję daje wymyślanie zagadek. Dzieci angażują się w ten proces dużo chętniej, niż w samo ich rozwiązywanie. Dzięki temu gry dla maluchów są niezwykle ciekawe, bo wymyślane przez starszych kolegów i starsze koleżanki. A wyjęcie zagadki z krypteksu to dodatkowe wyzwanie!
Tajemnice Stumilowego Lasu – Stowarzyszenie URAZ.NET – Tajemnicze Pudełko
Pamiętacie Kryptex z początku listopada? Tym razem stowarzyszenie Uraz.net przygotowało Tajemnicze Pudełko. Nam podoba się bardzo!
Opublikowany przez Fundacja CoderDojo Polska Piątek, 7 grudnia 2018
Wiemy co mówimy: dostaliśmy od nich życzenia świąteczne schowane w czymś takim. Otworzyliśmy, ale nie było łatwo. 😉