W Polsce jest wiele inicjatyw i wielu ludzi, którzy na co dzień działają na rzecz wykorzystania nowych technologii w edukacji. W ramach drugiej edycji Fajnych Grantów chcieliśmy ich wesprzeć i dać im sprzęt, który pozwoliby zrealizować projekt z zakresu edukacyjnego wykorzystania projektowania i druku 3D. Poniższe projekty powstały w ramach programu grantowe Fajne Granty T-Mobile 2018. To drugi artykuł z cyklu prezentującego laureatów konkursu.
Spis treści:
Gminna Biblioteka Publiczna zabrała mieszkańców gminy Kęsowo w podróż poza wymiar projektów narysowanych na kartce papieru. Ich projekt polegał na pokazaniu wszystkim, bez ograniczeń wiekowych, jak wygląda druk 3D i jakie może być jego zastosowane.
W ramach projektu powstał lokalny klub, w którym mieszkańcy wspólnie odkrywali możliwości druku 3D. Spotkania odbywały się raz w tygodniu na 3 godziny.
W ramach spotkań powstały m.in. ozdoby choinkowe oraz postacie baśniowe wykorzystane w kukiełkowym spektaklu teatralnym. W ramach projektu zorganizowana została gra terenowa z zagadkami dotyczącymi tajemnic danego miejsca z wykorzystaniem wydrukowanych elementów.
Drukarka 3D w tym projekcie to przede wszystkim zróżnicowanie oferty technologicznej Gminnej Biblioteki Publicznej w Kęsowie. Biblioteka jest jedyną instytucją kultury znajdującą się na terenie typowo rolniczej gminy Kęsowo.
Zachęcamy do obejrzenia wideo z projektu.
Życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu zalet druku 3D!
“Kolonizujemy obcą planetę wysyłając na nią robota potrafiącego obsługiwać drukarkę 3D, który zakłada bazę S.T.A.CH 1”.
Takimi słowami rozpoczyna się zgłoszenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.
Dalej czytamy, że do tej misji zostanie zrekrutowany na ziemi zespół specjalistów. Ich zadaniem będzie przygotowanie narzędzi dla robota, który może je wydrukować i użyć w swojej misji. Wśród planowanych projektów znajdujemy:
maszyny proste np. dźwignia, klin, śruba, zębatka,
klucz płaski, wkrętak, kątownik,
elementy do hodowli roślin np. donice, osłony, kratki, podpórki,
elementy do pobierania próbek gleby.
Z takich zestawem narzędzi zdecydowanie można kolonizować obcą planetę i przygotować ją na przylot ludzi.
Projekt zapewnia specjalistom (uczniom) możliwość przećwiczenia wiedzy z fizyki (zasady działania maszyn prostych), matematyki (obliczanie wymiarów np. kubatury donicy potrzebnej do hodowli roślin), biologii (np. wymagania przy hodowli ziemniaka lub pomidora).
Konstruktorzy nie próżnowali. Zobaczcie, co zaprojektowali i wydrukowali:
szczypce uniwersalne:
Kolejny ważny punkt projektu S.T.A.CH. zrealizowany- szczypce uniwersalne zaprojektowane i wydrukowane- jak widać w pełni funkcjonalne
Opublikowany przez Koło Naukowe 3D – I LO Gniezno Sobota, 30 marca 2019
Przekładnia zębata:
Zgodnie z obietnicą, prezentujemy kolejny efekt prac: funkcjonującą przekładnie zębatą! Zaprojektowaną przez Jakuba z ILO, uczestnika projektu S.T.A.CH. Errata: Zapomniałem podziękować naszej abslowentce Joannie za pomoc w wydruku. 😉
Opublikowany przez Koło Naukowe 3D – I LO Gniezno Sobota, 5 stycznia 2019
Gwint
Zaprojektowany i wydrukowany gwint (ciemny;)
Krótka prezentacja wydrukowanego gwintowanego elementu na potrzeby S.T.A. CH.
Opublikowany przez Koło Naukowe 3D – I LO Gniezno Sobota, 30 marca 2019
Statyw do urządzenia wiercącego
Test wiercenia z wykorzystaniem statywu.
Jest. Test statywu do urządzenia wiercącego przeprowadzony pozytywnie! Statyw zaprojektował Jakub Drankiewicz, uczeń klasy politechnicznej. Brawo Jakub!
Opublikowany przez Koło Naukowe 3D – I LO Gniezno Poniedziałek, 25 lutego 2019
ploter laserowy
Film oto o ploterze, pięknie "plotujacym". 😉 niebawem upgrate do lasera i wypalania!
Opublikowany przez Koło Naukowe 3D – I LO Gniezno Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
Gratulujemy i mamy nadzieję, że zostaniemy kiedyś zaproszeni na skolonizowaną planetę!