O współpracy CoderDojo z PwC

W 2018 mieliśmy okazję dwukrotnie realizować aktywację CoderDojo w firmach, które nie tylko udostępniły przestrzeń na Dojo, ale zaangażowały się w rekrutację mentorów i w partnerstwo z Fundacją. W maju 2018 w Katowicach wystartowało dojo w centrali ING Banku Śląskiego, a we wrześniu 2018 w Warszawie w PwC Polska. To było dla nas zupełnie nowe doświadczenie, ponieważ do tej pory Dojo powstały inicjowane oddolnie przez lokalnych społeczników. Tutaj było inaczej, cała infrastruktura techniczna do prowadzenia zajęć jest na wyciągnięcie ręki, a z informacją o tym, że poszukujemy mentorów możemy dotrzeć do całego sektora IT wielkiej firmy!
 
 

Skąd pomysł w PwC, żeby prowadzić CoderDojo?

 
 
Okazuje się, że dla firmy był to naturalny ruch zgodny z prowadzoną polityką CSR. PwC w swoich projektach szuka synergii między biznesem, potrzebami społecznymi oraz współpracą z NGOsami. Pomysł na uruchomienie Dojo powstał w momencie, gdy do siedziby firmy w Warszawie przeniósł się cały dział odpowiedzialny za Customer Technology. To dla nich firma chciała znaleźć formę wolontariatu pracowniczego, gdzie mogliby wykorzystać wiedzę z zakresu IT, nowych technologii i digitalu. Wybór padł na zaangażowanie się w CoderDojo dedykowane dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
 
 

“W ramach działań społecznych współpracujemy z organizacjami zajmującymi bezpośrednio młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.” – mówi Paulina Koszewska, Koordynatorka ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w PwC.

 
 
Synergia została odnaleziona. Dla pracowników wolontariat w CoderDojo to okazja, by rozwinąć swoje umiejętności liderskie, szczególnie te mentorskie i z prowadzenia warsztatów. Dla młodzieży, która uczęszczała na warsztaty to szansa na lepszą przyszłość. Dzięki udziałowi w warsztatach mogli wejść do świata programowania i dużej firmy, ale także świata “dobrych” dorosłych, którzy podkreślali, by nie rezygnować po pierwszych niepowodzeniach w tworzeniu cyfrowych rozwiązań. Dorośli wiedzą, że trudności i niepowodzenia to nieodłączna część procesu tworzenia, młodzieży trzeba to wytłumaczyć i zaprezentować nie jako porażkę, tylko jako kolejny krok na drodze do sukcesu.

 
 

 
 

Wyzwania w uruchomieniu Dojo

 
 
Początek jednak nie był łatwy dla mentorów; to była dla nich nowa sytuacja, w której musieli się przestawić z poziomu samego dzielenia się pasją na poziom budowania poczucia własnej wartości u uczestników. Musieli się stać mentorami nie tylko w tematach IT, ale przede wszystkim motywacji do zdobywania umiejętności i nie poddawania. Sprostali temu wyzwaniu i nawiązali niesamowity kontakt z dziećmi.
 
 

“CoderDojo od samego początku zrzesza niesamowitych specjalistów z branży IT. Uważamy, że to właśnie mentorzy są największym skarbem naszej społeczności, a razem z ninja tworzą wybuchową mieszankę technologicznej kreatywności.” – wspomina Joanna Pawlak, prezes Fundacji CoderDojo Polska.

 
 
Innym wyzwaniem, już logistycznym, była zasada BYOD. Dotyczy ona tego, że na CoderDojo dzieci przychodzą ze swoim własnym sprzętem. W tym przypadku nie mogło tak być, większość tych dzieci nie ma własnego komputera, który mogliby przynieść na zajęcia. Koordynatorzy projektu świetnie sobie z poradzili rezerwując komputery szkoleniowe na cały rok, to samo zrobili z salą konferencyjną, która – wyjątkowo w naszym świecie dojo – była dostępna w tygodniu i to już o 17.00. Naprawdę, duży ukłon w stronę firmy, która zgodziła się na takie rozwiązanie.
 
 

Łącznie 34 spotkania, gdzie uczestnicy mogli poznać różne technologie

 
 
Zajęcia wystartowały 19 września 2018, a zakończyły się 12 czerwca 2019. Łącznie uczestnicy i mentorzy spotkali się 34 razy. W tym czasie w zależności od zainteresowań uczestnicy mogli szlifować swoje umiejętności w Scratchu, HTMLu, Pythonie oraz JavaScriptcie.

Oprócz najważniejszych zalet społecznych, projekt świetnie wpisywał się w realizację strategii zaangażowania społecznego PwC, która zakłada trzy główne filary:

  • edukacja i wyrównywanie szans dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym,
  • maksymalizacja potencjału organizacji pozarządowych,
  • oraz przedsiębiorczość i innowacje społeczne.

Wspólna liczba godzin wolontariatu pracowniczego mentorów przekroczyła 400. To 10% wszystkich godzin wolontariatu w PwC Polska. Projekt został wyróżniony w ramach raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki”.

Mentorzy z PwC podjęli się naprawdę niełatwego zadania. Mierzyli się z wyzwaniami, jakich do tej pory nie było w CoderDojo Polska i gdy opowiadali o swoich działaniach podczas marcowej DojoKonfy na widowni było słychać ogromne wyrazy uznania od innych mentorów, a po wystąpieniu zebrali wielkie brawa.
 
 
Kiedy w 2013 roku startowało CoderDojo w Polsce nikt nie wiedział czego się spodziewać, teraz wiemy, że wciąż nie odkryliśmy w pełni potencjału, jaki niesie realizowana przez nas idea. Z ciekawością patrzymy na rozwój CoderDojo nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Jako Fundacja CoderDojo Polska szukamy energicznych ludzi, otwartych firm i inspiracji do fajnych działań. Masz pomysł? Napisz do nas! (dojo@coderdojo.org.pl) Chętnie o tym porozmawiamy.