O mentorach w Coderdojo!

Mentorzy w CoderDojo to najważniejsza wartość całej społeczności. To dzięki ich zaangażowaniu, wiedzy oraz pozytywnej energii dzieci zyskują to, co najcenniejsze – wiedzę. Wiedzę z zakresu nowych technologii, programowania i szeroko pojętego STEAM (science, technology, engineering, art, and mathematics) dzieci zdobywają na bezpłatnych zajęciach CoderDojo od naszych mentorów, głównie specjalistów z branży IT/nowych technologii. To nie byłoby możliwe, gdyby nie chęć dzielenia się wiedzą naszych wolontariuszy.

Mentorzy spotykają się regularnie w Dojo, często co tydzień w weekend, niektórzy od wielu lat. To prawdziwi pełni energii społecznicy technologiczni – specjaliści w swoich branżach, którym niestraszne są trudne, ale bardzo interesujące pytania od dzieci dotyczące technologii.

W CoderDojo praktykujemy nietypowe podejście do procesu uczenia się: nie ma zapisów, lekcji obecności, planu zajęć. Dzieci pracują nad własną dyscypliną i nad własnymi projektami. Naszym głównym zadaniem, jako mentorów, jest inspirować, wspierać i pomagać wtedy, kiedy dzieci dojdą do kresu swojej wiedzy.

Wolontariat w CoderDojo to zazwyczaj 2-3 godziny w tygodniu spędzone na zajęciach. Mentorzy przychodzą tylko na te zajęcia, na które mogą.

Wielu z naszych mentorów nie miało wcześniejszych doświadczeń w pracy z młodymi ludźmi. Większość z nich została pozytywnie zaskoczona tym, jak entuzjastycznie dzieci uczestniczą w zajęciach oraz jak szybko potrafią rozwijać swoje cyfrowe umiejętności.

Niestety w wielu Dojo liczba mentorów nie przekracza 4 osób. Cały czas szukamy i chętnie przyjmiemy w nasze progi nowych mentorów, który wraz z nami będą tworzyć społeczność CoderDojo w Polsce. Jeżeli jeszcze nie jesteś naszym mentorem, napisz do nas. Porozmawiajmy, jak możesz się zaangażować.

Szukamy mentorek i mentorów, którzy w trakcie Dojo pomogą uczestnikom w kwestiach technicznych, doradzą przypadku problemów, wesprą w sprawach organizacyjnych lidera Dojo oraz najważniejsze: będą angażować dzieci do realizowania projektów.

Bycie mentorem daje przede wszystkim frajdę, a tak naprawdę to możliwość pokazania dzieciom, że programowanie może być fajne i, że przekazywanie komuś wiedzy jest ciekawe… że jedno dziecko może nauczyć czegoś nowego drugie dziecko.

Działamy w wielu polskich miastach. Jako społeczność spotykamy się co roku na naszych DojoKonfach, gdzie przez weekend zdobywamy wiele inspiracji od siebie nawzajem i doładowujemy wolontariackie akumulatory. Działanie w CoderDojo daje wiele satysfakcji i radości. Radość to także możliwość poznania pozytywnie zakręconych ludzi z całej Polski.

Te wyjazdy dają możliwość włączenia się w działania Fundacji, tworzenia czegoś wspólnie, ale też do rozwijania własnych umiejętności i nawiązywania kontaktów, również zawodowych, z osobami o tych samych zainteresowaniach.

Nasi mentorzy realizowali z dziećmi projekty, które były prezentowane na Coolest Projects w Irlandii! Możliwości są naprawdę duże. To też rozwój samego siebie, wielu z naszych wolontariuszy zauważa pozytywne efekty w swojej pracy zawodowej. Właśnie, dzięki regularnej współpracy z dziećmi, dla których stają się swego rodzaju liderami.

Satysfakcja płynie jednak z czegoś innego: z możliwości pomocy innym. To dla wolontariuszy największa nagroda za poświęcony czas. Widok dziecka, który z wypiekami na twarzy wbiega do sali i na dwie godziny zapomina o świecie, oddając się swoim pasjom. Każdy rodzic, którego uda się przekonać do spędzenia czasu wspólnie z dzieckiem i uczenia się z nim, dzielenia z nim zainteresowań. Wszystko to sprawia, że warto dołączyć do grona mentorów CoderDojo.