Fundacja CoderDojo Polska

To kolejny wielki dzień dla CoderDojo w Polsce! To już oficjalne – dziś otrzymaliśmy list z Krajowego Rejestru Sądowego poświadczający wpis Fundacji CoderDojo Polska (FCDP) do KRS! Trochę to trwało (starania rozpoczęliśmy jeszcze w maju), trochę było przygód, ale najważniejsze, że już jesteśmy oficjalną instytucją! Co to dla nas znaczy?

Pomysł powołania do życia fundacji powstał w odpowiedzi na potrzeby przede wszystkim Dojo zambrowskiego, ale nie tylko (o tym za chwilę). Zauważyliśmy, że część uczestników, która ma ochotę zaangażować się w nasze zajęcia nie ma możliwości przyniesienia na zajęcia laptopa – niestety Polska to (jeszcze) nie Irlandia (dom całego ruchu CoderDojo) i jest jak jest. Możliwości mentorów są niestety w tym zakresie ograniczone – możemy przynosić swój sprzęt, ale nawet mając na myśli obecną frekwencję w Dojo to jest to za mało. Potrzebujemy podstawowego sprzętu: komputerów, żeby podtrzymać naszą działalność – to był pierwszy powód.

Jedną z motywacji, która pchnęła mentorów zambrowskiego Dojo do działania była nadzieja na to, że i uczestnicy i mentorzy Dojo znajdą w nim mnóstwo dobrej zabawy z nowymi technologiami. Oczywiście bardzo dużo można zrobić dysponując tylko komputerami PC, ale o wiele więcej ciekawych rzeczy można zrobić z gadżetami – programowalnymi klockami, tabletami graficznymi, drukarkami 3D, mini-komputerami (jak RaspberryPi, czy Arduino), czy w końcu staromodną lutownicą i serwomotorami. Gadżety to nie tylko dużo dobrej zabawy dla uczestników – to również świetny “magnes” na nowych kandydatów, a przecież chcemy się rozwijać. Ale gadżety niestety kosztują (często słono). Zatem drugi powód – chcemy się rozwijać w Zambrowie.

Na koniec być może najważniejszy powód – przez te kilka miesięcy naszej działalności w Zambrowie udało nam się upewnić w przekonaniu, że CoderDojo to świetna inicjatywa. Podoba się nam, podoba się uczestnikom, wydaje nam się, że wszyscy robimy postępy, korzystamy każdy z osobna, ale też korzysta społeczność. Chcielibyśmy, żeby podobne kluby powstawały również poza Zambrowem – to trzeci powód.

Jak w tym wszystkim może pomóc fundacja?

  1. Przede wszystkim możemy zacząć zbierać fundusze na nasze pomysły – fundacja zapewnia transparentność zarządzania powierzonymi jej środkami – pieniędzy nie można wydać na prywatny kaprys, podarowanego sprzętu nie można stosować wbrew intencji darczyńcy (np. sprzedać). Darowizna dla Fundacji to pewność, że podarek zostanie wykorzystany na cele fundacji. To szczególnie ważne dla urzędów oraz przedsiębiorstw, na których hojność najbardziej liczymy.
  2. Z drugiej strony możemy teraz sami startować w rozmaitych konkursach i w ten sposób sami, aktywnie poszukiwać pieniędzy, możemy zatrudniać wolontariuszy.
  3. Pozyskane środki możemy przeznaczać na pomoc innym Dojo w Polsce – już mamy się czym dzielić (plakaty, informacje prasowe, wiedza [know-how] o tym co działa na zajęciach, a co nie), a być może będziemy mieli jeszcze więcej. Jednym z najważniejszych celów jakie postawiliśmy fundacji jest wspieranie klubów hakerskich CoderDojo – radą, wsparciem technicznym i organizacyjnym (np. nowe Dojo nie muszą już zakładać fundacji, żeby pozyskiwać środki – FCDP może w tym pośredniczyć formalnie) ale również – o ile sytuacja na to pozwoli – finansowo i rzeczowo (kasa i gadżety!).

Ale fundacja to nie same zalety. Jak mówił św. Łukasz, Wolter i Wujek Ben ze Spajdermena: “With great power, comes great responsibility!”. Fundacja to również koszty – niestety firmy z którymi współpracujemy nie zaglądają w statut i nie udzielają zniżek za zbożne cele. Prowadzenie konta, opłacenie domeny i serwera na stronę, księgowość – to wszystko kosztuje, a z czasem pewnie będzie tego coraz więcej. Dlatego prośba do wszystkich tych, którym idea CoderDojo się podoba: wspierajcie nas! Niekoniecznie finansowo, ale może znacie jakąś miła księgową, która nas rozliczy za pół ceny? Może znacie firmę, która udostępni nam swój serwer? A może znacie taką, która może nam podarować sprzęt komputerowy z którego już nie korzysta? Działajcie! 🙂