Europejski Tydzień Kodowania – Co robimy?

Europejski Tydzień Kodowania! Inicjatywa, która sprawiła, że dwa tygodnie października zamieniają się w cykl wydarzeń w całej Europie zrzeszonych pod jednym celem – promowania kodowania i rozwoju umiejętności cyfrowych. W tym roku trwa szósta edycja.

Polska jest od paru edycji na podium, jeśli chodzi o ilość organizowanych wydarzeń. To fenomen, bo tylko część z tych atrakcji jest organizowana instytucjonalnie, a pozostałe to oddolne inicjatywy różnych zapaleńców, pasjonatów nowych technologii, takich jak ci, których możecie spotkać w CoderDojo w każdym miejscu w Polsce.

Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 6-21 października. Mimo że nazwa to Europejski Tydzień Kodowania to wydarzenie trwa nie tydzień, a dwa.  Od 2017 roku przez dwa tygodnie w całej Europie promowane są wydarzenia, w ramach których można rozwinąć swoje cyfrowe umiejętności!

Fundacja Coderdojo Polska wspólnie z T-Mobile Polska od dwóch lat jest organizatorem największego podsumowania CodeWeek w kraju. Nie inaczej będzie w tym roku. 20 października ponad 300 osób spotka się na Marynarskiej 12, w siedzibie T-Mobile, żeby wspólnie kodować.

SuperDojo gromadzi ninja, rodziców i mentorów z całego kraju, będzie także okazją do poznania laureatów programu Fajne Granty T-Mobile 2018. 12 laureatów II edycji konkursu grantowego przyjedzie odebrać wygrane drukarki i wziąć udział w przygotowanym dla nich przez firmę Skriware warsztacie z obsługi sprzętu.

Od 2015 roku w wydarzeniach organizowanych w ramach #CodeWeek wzięło udział około 2 740 000 osób w ponad 50 krajach unii europejskiej i spoza niej.

Tegoroczny konik CoderDojo – projektowanie i druk 3D – był tematem przewodnim spotkania w siedzibie ING w Katowicach, gdzie młodzi ninja wraz z rodzicami przygotowali wspólny projekt w 3D! 13 października podczas spotkania zorganizowanym przez CoderDojo ING Katowice prawie 100 osób zaprojektowało wspólnie ogród.

Wiecie już co robimy na finał i co robiliśmy na półmetek. A jak zaczął się CodeWeek? 6 października wzięliśmy udział w organizowanym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Ministerstwo Cyfryzacji Wielkim Święcie Programowania. 12 organizacji zaprezentowało różne metody nauki programowania dla dzieci. Na naszym stoisku było trochę cyfrowo, trochę analogowo, a trochę trójwymiarowo. Scratch, projektowanie 3D, kodowanie na dywanie i elektronika – to wyzwania jakie postawiliśmy przed uczestnikami.

No i na koniec najważniejsze, czyli Wasze ulubione sobotnie (lub w inny dzień tygodnia) spotkania z Mentorami CoderDojo. Bierzcie laptopy i przychodźcie po wiedzę i dobrą zabawę i pamiętajcie, że aż do 21 października biorąc udział w zajęciach CoderDojo jesteście częścią wielkiego europejskiego wydarzenia: European CodeWeek2018.