Darowizny – po co, dla kogo i dlaczego to jest fajne?

W działaniu każdej organizacji pozarządowej przychodzi moment, kiedy warto zwrócić się do społeczności o wsparcie. W przypadku Fundacji CoderDojo Polska ten moment również nadszedł. Przez ostatnie dwa lata urośliśmy – zwiększyła się liczba wolontariuszy, przybywa ninja i co za tym idzie – rodziców, którzy chcą wspierać ideę edukacji cyfrowej. Zdecydowaliśmy się umożliwić przekazywanie darowizn na Fundację.

W tej chwili jest w Polsce ponad 20 Dojo, w których działa około 130 wolontariuszy – specjalistów IT i pasjonatów nowych technologii, którzy swój wolny czas i specjalistyczną wiedzę angażują w zajęcia CoderDojo. Nie sprawdzamy obecności i nie prowadzimy list, ale ostrożne rachunki mówią, że co tydzień w zajęciach w całej Polsce może uczestniczyć nawet 400 ninja i rodziców.

Kreatywność, zainteresowania i połączone siły i chęci tej ogromnej grupy wolontariuszy, ninja i rodziców generują pomysły, które chcemy realizować! Jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie bez Waszego wsparcia, rodziców naszych ninja i miłośników tego, co robimy.

W CoderDojo zajęcia zawsze były bezpłatne i pozostaną bezpłatne. To fundament, na którym opiera się cała idea działania naszej społeczności. Nie chcemy pobierać składek za uczestnictwo w zajęciach, które przeznaczylibyśmy na rozwój zasobów.

Działanie bez dużego zaplecza własnego sprzętu jest możliwe dzięki zasadzie BYOD (“Przynieś swój własny sprzęt”), która pozwoliła działać nam efektywnie przez ostatnie lata. Tyle że poznawanie technologii nie kończy się na samych laptopach. Jest tyle ekscytujących możliwości, które wymagają dodatkowych komponentów.

Do tej pory dodatkowy sprzęt (np. drukarki 3D, mBoty) do zajęć udawało nam się pozyskiwać w efektach współpracy z partnerami/sponsorami. Ten model wsparcia pozostaje. Nie przestaniemy działać na rzecz społeczności, wspólnie możemy więcej!

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do Was, Ciebie, naszej społeczności i sympatyków idei, jaką realizują nasi wolontariusze. Będzie nam niezwykle miło, jeżeli zostaniesz naszym darczyńcą. Pomożesz nam rozwijać CoderDojo w Polsce.

Na co chcemy przeznaczyć otrzymane darowizny? Wszystkie darowizny od darczyńców przeznaczymy na rozwój możliwości w Dojo. Nasi mentorzy mają wiele pomysłów na zajęciach, które chcą realizować. W taki sposób chcemy dać im szansę na ich realizację. By dzieci mogły poznawać jeszcze więcej o technologii, bezpłatnie.

Zajęcia z elektroniki wymagają zestawów Arduino, a także kabelków, przekaźników i wielu innych komponentów. Szczególnie zestawy Arduino są niezwykle potrzebne. Dwa zestawy na grupę 20 młodych elektroników w Dojo to za mało.

Na zajęciach z e-tekstyliów wykorzystujemy nić przewodząca prąd, diody, baterie i materiał. Na zajęciach z druku 3D potrzebny jest filament do drukarki 3D, którą mamy na stanie.

Od dawna posługujemy się scenariuszami, pomysłami i innymi materiałami zgromadzonymi na serwerze. W zeszłym roku nasi mentorzy zaczęli tworzyć materiały fizyczne – autorskie Fiszki do elektroniki przystosowane do zajęć CoderDojo. W planach są kolejne, które chcemy zaprojektować i wydrukować obejmujące różne tematy związane z nowymi technologiami. Ideę fiszek najlepiej opisuje sam autor.

To nie wszystko. Co roku wśród ninja i mentorów znajdują się grupy, które za cel stawiają realizację projektu na Coolest Projects. Wśród takich projektów nasi ninja mogą się pochwalić Śmigaczem, Rakietą, Stacją Pogodową, Grającym Fletem i Teleporterem 3D.

Każdy z tych projektów wymaga różnorodnych komponentów, niektóre uda się pozyskać z recyklingu, inne trzeba kupić. To jednak nie jest największe wyzwanie. Coolest Projects odbywa się w Irlandii, a to są już duże koszty: bilety na samolot, nocleg, wyżywienie.

W skali roku jest naprawdę wiele projektów, które chcemy wspierać i umożliwiać ich realizację. Teraz możesz nam pomóc, przekazując darowiznę 🙂

Startujemy od zbiórki dla CoderDojo Warszawa-Muranów. Zbieramy na zestaw do AstroPi. 9 i 10-latki zaczęły kodować w Pythonie wiadomość dla astronautów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA to taka europejska NASA, do której należy również Polska). Wiadomość będzie wyświetlona na dwóch zestawach Raspberry Pi o wdzięcznych nazwach Izzy i Ed na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej- ISS. W nagrodę Ninja otrzymają certyfikat z informacją, gdzie na orbicie znajdowała się ISS w momencie gdy ich program został odpalony.

Dziękujemy!

Zespół Fundacji: Joanna, Ewa, Maciej, Marta i wszyscy wolontariusze!