CoderDojo podjęło długoterminową współpracę z firmą T-Mobile

Fundacja CoderDojo od trzech lat organizuje w Polsce darmowe spotkania dla dzieci i młodzieży.  Co tydzień  w 13 miastach w Polsce młodzi ninja spotykają się, żeby wspólnie kodować, zajmować się grafiką komputerową czy programować roboty. Od kwietnia ich działania wspiera T-mobile Polska.

Idea darmowych, działających na otwartych zasadach klubów kodowania narodziła się w Irlandii, a na polski grunt w 2013 roku przeniósł ją Kamil Sijko otwierając w Zambrowie pierwsze dojo. Od tego czasu w Polsce powstało już 14 klubów w których co tydzień spotyka się ponad 200 młodych ludzi, aby wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z zakresu nowych technologii.  Fundacja działała od początku  na zasadach non profit, a środki na poszerzanie zasięgu i aktywacje nowych klubów pozyskiwała od Partnerów i darczyńców. W tym roku uzyskała długoterminowe wsparcie od T-Mobile Polska.

„Naszym marzeniem jest zbudowanie sieci klubów w całym kraju. – mówi Kamil Sijko, założyciel CoderDojo Polska – Najbardziej zależy nam na małych ośrodkach miejskich, gdzie dzieciaki nie mają dostępu do ciekawych warsztatów i potrzebuję wsparcia mentorów, żeby rozwijać swoje pasje. Kłopotem działań poza dużymi miastami jest brak w nich kadry IT, którą można by zaangażować w nasze działania. Mam nadzieję, że współpraca z dużymi firmami pomoże nam przeskoczyć ten problem.”

Celem współpracy jest otwieranie nowych klubów w Polsce i szkolenie przyszłych mentorów do pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą. W ramach wspólnych działań planowane jest między innymi i uruchomienie wspólnego programu grantowego SUPERGRANTY w którym do rozdania będzie 250 tysięcy złotych. Celem programu jest pobudzenie środowisk NGO i aktywistów zajmujących się szerzeniem nauki programowania i nowych technologii do podejmowania działań skierowanych do lokalnych społeczności. Ważnym elementem w tym działaniu jest uruchomienie mikrograntów (2000 pln) o które będą się mogły ubiegać również osoby prywatne, nie posiadające działalności gospodarczej i nie działające w żadnej organizacji pozarządowej.