CoderDojo na CodeWeek Polska

Jubileuszowa edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania dobiegła końca. Na mapie znalazło się 2297 wydarzeń z całej Polski. Największym eventem tegorocznej edycji było zorganizowane przez nas Superdojo 2017, które odbyło się dzięki wsparciu T-Mobile Polska. Zaprezentowały się na nim kluby z całej Polski i najciekawsi finaliści konkursu Fajne Granty T-Mobile.

Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa powołana 5 lat temu przez grono Young Advisors działających przy Komisji Europejskiej. Jej celem jest pokazanie, że każdy może programować i tworzyć przy pomocy nowych technologii niesamowite rzeczy realizując swoje pasje. Ważnym założeniem inicjatywy jest zaangażowanie w działania różnych środowisk: nauczycieli, inżynierów, świata biznesu, organizacji pozarządowych, szkół itp. W pierwszym roku działalności udział w wydarzeniach Europejskiego Tygodnia Kodowania wzięło 10  tysięcy osób, aby po 4 latach osiągnąć zawrotny wynik miliona uczestników. Cały ruch oparty jest o działania wolontariuszy realizujących wydarzenia i ambasadorów, którzy koordynują działania w swoich krajach. W Polsce są nimi Blanka Fijołek, twórczyni Mistrzów Kodowania i nasz PR Sensei –  Anna Karczewska.

Na liście tegorocznych wydarzeń znalzało się ponad 2200 różnych inicjatyw promujących programowanie i nowe technologie w całym kraju. Nie mogło wśród nich zabraknąć tych organizowanych przez CoderDojo i tych, które dostały dofinansowanie w ramach programu grantowego Fajne Granty T-Mobile Polska. 7 października w Cieszynie otwarta została interaktywna wystawa prezentowana w Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, która powstała dzięki grantowi przyznanemu w konkursie. Na wystawie można poznać historię Cieszyna, kulturę i gwarę tego regionu, a to wszystko dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Najważniejsze jest jednak to, że autorzy ekspozycji mają tylko od 7 do 13 lat. To tylko jedna z wyjątkowych inicjatyw, które miały szansę wydarzyć się dzięki grantom.

W weekend inaugurujący obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania w 20 klubach CoderDojo w całej Polsce odbyły się otwarte, darmowe warsztaty dla dzieci i młodzieży. 10 października zaś wolontariusze fundacji gościli w specjalnej strefie kodowania  utworzonej na czas CodeWeek Kopernik przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w Centrum Nauki Kopernik. Cały dzień do dyspozycji najmłodszych odwiedzających były roboty Dash and Dot, a dla starszych wydrukowane na drukarce 3D Skriware elementy do konstruowania. Mentorzy z warszawskiego dojo odpowiadali na pytania dorosłych i zachęcali do wspólnej zabawy z dziećmi.

Na półmetku CodeWeek warsztaty CoderDojo odbyły się również w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wolontariusze zorganizowali je dla dzieci pracowników MEN, aby pokazać im, jak fajne może być programowanie. CoderDojo działało też poza granicami kraju. Mentorzy z Fundacji odwiedzili DojoKon, czyli doroczne spotkanie mentorów CoderDojo z całego świata, a mali ninja zwiedzili Parlament Europejski w Brukseli, gdzie w ramach wydarzenia organizowanego przez macierzystą fundację z Irlandii, mieli okazję uczyć programowania europosłów.

Zwieńczeniem obchodów jubileuszowej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania było Superdojo 2017, które odbyło się w sobotę 21 października w Warszawie. W ogólnopolskim zjeździe ninja i mentorów udział wzięło ponad 350 osób. Przez cały dzień odbywały się warsztaty, prelekcje i prezentacje najciekawszych projektów, nad którymi pracowali młodzi hakerzy. Były zajęcia z szyfrowania i deszyfrowania, projektowania i druku 3D, programowania, tworzenia stron www, rozmontowywania komputerów i wiele, wiele innych. Na scenie zobaczyliśmy prezentacje najciekawszych projektów zrealizowanych w ramach konkursu Fajne Granty T-Mobile: Interaktywne Muzeum „Wczoraj i Dziś” z Cieszyna prezentowane przez Karolinę Czech, warsztaty “Muzyka w pure data” zrealizowane w ramach tegorocznego Patchlab w Krakowie, “Ekoboty czyli wynalazki ze złomowiska” z Łomży i krakowska  Fundacja Szkoła Medialna z projektem “Bajki ozobotów – czego Lem nie wymyślił”. W tym roku ideą imprezy była #inspiracja.

Impeza udała się wspaniale, ale wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni. Pozytywnie zmęczeni rzecz jasna 😉