Wyniki konkursu z 8 marca

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi! Postacią, o którą pytaliśmy jest Augusta Ada King, de domo Byron, hrabina Lovelace, częściej znana jako Ada Lovelace lub Ada Byron.

Urodzona w 1815, córka sławnego angielskiego poety Lorda Byrona i Lady Annabelle Milbanke – utalentowanej matematycznie i starannie wykształconej w tym kierunku arystokratki. Ada swoją edukację rozpoczęła już w wieku czterech lat, pod opieką starannie wybieranych przez matkę nauczycieli. Uczyła się jazdy konnej, gry na harfie, dużo czytała. I studiowała matematykę. Jej ojciec – słynny poeta cieszył się z zainteresowań córki, uważał, że talent poetycki to „szaleństwo” i jedna szalona osoba w rodzinie wystarczy.

 

Jak przystało na pannę z arystokratycznego domu, w wieku 17 lat została przedstawiona na dworze królewskim, ale tam zamiast brać udział w zabawach i balach wolała towarzystwo naukowców, a szczególnie matematyka i wynalazcy Charlesa Babbage’a. A już zupełnie piorunujące wrażenie zrobiła na niej maszyna licząca zbudowana przez Babbage’a – napędzany obrotami ręcznej korby skomplikowany mechanizm o możliwościach współczesnego kalkulatora. Ada poczuła, że matematyka to wielka przygoda…

W tym czasie Babbage pracował już na kolejnym swoim wynalazkiem – maszyną analityczną, czyli czymś, co można uznać za pierwszy programowalny komputer (napędzany silnikiem parowym od lokomotywy). Ada Byron podjęła się tłumaczenia z języka francuskiego na angielski specjalistycznego artykułu na ten temat. W trakcie tej pracy robiła dodatkowe notatki – z przykładami, jakie problemy matematyczne maszyna może rozwiązać. I właśnie te przykłady uznaje się za pierwszy napisany program komputerowy w historii. Był to rok 1843, czyli 175 lat temu.
Niestety program nigdy nie został przetestowany – maszyna analityczna Babbage’a nigdy nie została ukończona

W 1980 roku w USA powstał nowy język programowania. Na cześć pierwszej programistki został nazwany właśnie ADA…

Tekst: Wojciech Pawlak

 

Książki otrzymują:
1. Ewa Barszczowska
2. Aleksander Dral
3. Małgorzata Szczęsna
4. Amelia Grzechnik
5. Karolina Szulc

Gratulujemy nagrodzonym i prosimy o przesłanie na adres: konkurs@coderdojo.org.pl adresu, pod jaki mamy wysłać książkę.