List do rodziców z Zambrowa

Szanowni Państwo,

Jesteśmy wolontariuszami w Fundacji CoderDojo Polska, a Państwo – jeśli czytacie ten list – jesteście rodzicami dziecka, które uczęszcza na nasze zajęcia. Prowadzimy je bezpłatnie od marca 2013 roku, w niemal każdą sobotę od godziny 9 do 12 w zambrowskim Miejskim Ośrodku Kultury.

Przez ten czas udało nam się zrobić fantastyczne rzeczy – gry komputerowe, grafiki, animacje, utwory muzyczne, roboty i wiele innych. Byliśmy z naszymi dzieciakami w Irlandii i Brukseli, uczyliśmy programować europosłów i wygrywaliśmy nagrody. Było super!

Piszemy do Państwa, ponieważ pomimo wielu sukcesów, od jakiegoś czasu borykamy się z problemami, które mogą doprowadzić do zamknięcia naszego klubu. W tym liście opisujemy na czym polega problem i co Państwo mogą zrobić, aby zambrowski klub CoderDojo działał dalej. Na naszym pierwszym spotkaniu Mentorami (czyli osobami, które uczą dzieci) był Kamil Sijko i Łukasz Dziedziul, a na sali było kilkanaście osób. Z biegiem czasu frekwencja rosła, a nasz skład Mentorski się powiększał – dołączył do nas Michał Gosk oraz kilku uczniów naszego Technikum. W związku z tym, że było nas kilku mogliśmy skutecznie prowadzić klub i opiekować się dziećmi w tym samym czasie. Niestety w wyniku życiowych zwrotów akcji (studia, nowa praca) obecnie prowadzić zajęcia może tylko Michał i Kamil. Dwóch Mentorów na zajęciach (a często jeden, bo od czasu do czasu musimy załatwić jakieś sprawy prywatne) niestety nie wystarcza: zajęcia są bardzo wyczerpujące, a pomimo tego nie przynoszą efektów, które byśmy chcieli, aby przynosiły.

Warto przypomnieć, że:

  • na nasze zajęcia przychodzi czasem nawet do 50 osób
  • a frajda z prowadzenia zajęć to nasz jedyny z nich zysk – żaden Mentor w Polsce nie czerpie materialnych korzyści z prowadzenia klubu CoderDojo.

Próbowaliśmy coś z tym zrobić – niemal dokładnie rok temu wysłaliśmy do Państwa podobny list. Na spotkaniu wspólnie ustaliliśmy, że będą się Państwo zmieniać na naszych zajęciach i pomagać nam je prowadzić. Nie chodziło oczywiście o to, żeby uczyć dzieci programować (choć jak ktoś wie, to oczywiście tak!), ale o proste rzeczy jak:

  • pilnowanie przestrzegania naszych zasad (nie można grać, oglądać filmów)
  • pomoc w utrzymaniu porządku w sali (przedłużacze, krzesła, pilnowanie żeby dzieci używały sprzętu zgodnie z przeznaczeniem)
  • pomoc w zarządzaniu sprzętem (rozdawanie laptopów, pilnowanie kompletności zwracanych itd.)
  • pomoc w odpowiadaniu na proste pytania (hasło do WiFi, gdzie jest toaleta itd.)
  • interesowanie się tym co robią dzieci i zachęcanie ich do wzajemnej pomocy (to kluczowe!)

Niestety te ustalenia na przestrzeni roku się rozmyły – regularnie możemy liczyć jedynie na dwóch tatów – spośród kilkudziesięciu możliwych. Często dzieci tłumaczą, że rodzice pracują, są za granicą, dziś akurat mają sprawę do załatwienia, uważają, że to strata czasu (dzieci są szczere…), że nie znają się na nowych technologiach itd. Niektórzy rodzice umawiają się “na zastępstwo” i przekazują swoje pociechy naszym dyżurnym tatom, ale niestety w rezultacie jeden tata ma czasem pod opieką kilkanaście osób.

Próbowaliśmy egzekwować nasze ustalenia (każde dziecko młodsze niż 13 lat przychodzi z rodzicem), ale prowadziło to do czasem bardzo przykrych sytuacji – smutnych min dzieci, które nie mogły korzystać z zajęć i rodziców, którzy wracali do nas z pretensjami (bo inni rodzice przecież też nie przychodzą).

Chcemy dać zambrowskiemu CoderDojo jeszcze jedną szansę. Rozumiemy problemy, które czasem rzeczywiście mogą prowadzić do braku możliwości zaangażowania rodziców, ale wydaje nam się, że możemy zdobyć większe wsparcie niż dwóch rodziców. Prosimy Was jeszcze raz o pomoc i zaangażowanie. Jeśli Wasze dziecko ma mniej niż 13 lat, to proszę przyjdźcie razem z nim. Jeśli nie możecie – przyślijcie je z dziadkiem, babcią, ciocią lub wujkiem. Zgadzamy się, żeby jeden rodzic opiekował się kilkoma osobami, ale w granicach rozsądku – trójką, czwórką, piątką, ale nie piętnastką.

Jeśli ta próba się nie powiedzie, to niestety będziemy musieli zawiesić spotkania klubu CoderDojo dopóki nie znajdziemy większej liczby Mentorów.
W przypadku gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania prosimy o kontakt przez e-mail zambrow@coderdojo.org.pl

Kamil Sijko
Michał Gosk
Mentorzy z zambrowskiego klubu CoderDojo